Po pierwsze, chcę z Wami dzielić się nie tylko wiedzą o poradnictwie w kontekście międzykulturowym, ale również refleksjami, lekturami, recenzjami filmów na tematy dotyczące pracy, kariery zawodowej i kultur świata. Nie chcę, żeby doradca kariery pozostawał anonimowy, sama lubię wiedzieć coś więcej o człowieku, z którym rozmawiam.
Po drugie, podczas rozmów doradczych czy konsultacji CV skupiamy się tylko na Tobie. Tematyka spotkań krąży wokół np. bilansu kompetencji, osiągnięć, prawa pracy, charakterystyki branży, którą chcesz się zajmować, opisywania naddatku, jaki planujesz wnieść, aby uzyskać przewagę konkurencyjną. Wspólnie szukamy możliwości zdobycia kwalifikacji, aby później odnosić sukcesy w nowym zawodzie. Zanim ogarniemy i uporządkujemy ten chaos informacyjny o otoczeniu oraz nas samych, powinniśmy wiedzieć, jakie są nasze wartości życiowe, cele, koncepcje kariery, wyobrażenia o zawodach. Istotne, aby kultura organizacyjna firmy odpowiadała naszemu stylowi życia. Bez tego zmiana zawodu czy stanowiska pracy nie zwiększy satysfakcji z życia i nie sprawi, że będziemy czuli się lepiej, albo wykonywali obowiązki zawodowe z tzw. flow. Dlatego szczególnie chcę zwracać uwagę właśnie na powyższe aspekty kariery. Blog daje Ci możliwość wcześniejszego przyswojenia wiedzy, kontekstów kulturowo-społecznych, terminów, książek, pojęć, które mają wpływ na Twoje decyzje zawodowe, edukacyjne, życiowe i przyszłość. Być może będziesz orientował się w omawianych tematach, ale zobaczysz pewne kwestie z innej perspektywy, dzięki temu rozmowa z doradcami będzie już tylko nawiązaniem, komentarzem, doprecyzowaniem i szybciej rozwiążecie problemy i zaczniesz działać.
Po trzecie, jako osoba, która kocha czytać książki, nie sądziłam, że tak bardzo polubię blogi, szczególnie ostatnie dwa lata zmieniły moje podejście. Nie przypuszczałam, że kiedykolwiek na poważnie zacznę traktować taką formę przekazywania treści (jako studentka chętnie sięgałam po starożytne teksty, np. palijskie i łacińskie), a dzisiaj na bieżąco regularnie czytam 8-10 blogów (sporadycznych lektur nawet nie liczę). Z moich naukowych zainteresowań pozostało to, że przywiązuję dużą wagę do terminów, koncepcji, którymi posługujemy się w życiu codziennym i zawodowym-często bez namysłu, automatycznie. Chcę tutaj wyjaśniać znaczenia wielu „słów-etykietek”, „słów-wytrychów”, „słów-influencerów”- nie wiemy do czego nas odnoszą i gdzie prowadzą. A słowa mają swoje historie, życie, okresy wzlotów i upadków.
Ostatnio obserwuję i czytam w publikacjach doradców zawodowych, że Polacy nie mają jeszcze odpowiedniej świadomości, czym jest doradztwo zawodowe czy poradnictwo kariery – pisząc ten blog, chcę przyczynić się do zwiększenia tej świadomości.
Co zyskasz czytając blog, co wniosę w Twoje życie zawodowe?
– szybciej uzyskasz informacje, podzielę się linkami do stron internetowych, aplikacji, kursów on-line, innych blogów, które pomogą rozwiązać Twoje problemy zawodowe,
– znajdziesz tu wiele inspiracji, tematów do przemyśleń, ale również przystępne objaśnienia terminów, których nie rozumiesz bądź nie jesteś pewny, albo znaczenie już dawno zdezaktualizowało się,
– oszczędzisz czas, szybciej podejmiesz wysiłek szukania pracy, krócej będziesz leniuchował, bo znajdziesz złoty środek pomiędzy Twoim kapitałem (finansowym i intelektualnym) a wymogami rynku pracy i jego kontekstami,
– zyskasz wiedzę,
– otwarty dostęp do doradcy kariery,
– wolny wybór, bo wybierasz doradcę, konsultanta, czy eksperta, który Tobie odpowiada,
– uzyskasz pomoc w przekwalifikowaniu się, unikniesz wielu błędnych decyzji edukacyjno-zawodowych, a w dalszej perspektywie wypalenia zawodowego
Na koniec, jeszcze kilka słów o planach na przyszłość:
Uważam, że misją poradnictwa jest docieranie do wszystkich ludzi i udzielanie im pomocy – również osobom, które nie są widoczne w spisach, tabelkach, nie mają profesjonalnego profilu na portalach społecznościowych, ale tak właściwie, to radzą sobie w życiu, ale coś niedobrego dzieje się z ich karierą – oni też potrzebują wsparcia czy konsultacji. Mam nadzieję, że znajdą tu coś dla siebie.
Od wielu lat pasjonuję się religiami świata, chcę podjąć temat „duchowego” aspektu w poradnictwie karier, ale to w niedalekiej przyszłości.
Zapraszam do lektury!