Recenzja książki, Zacznij myśleć jak mnich, autor Jay Shetty, przekład Dominika Braithwaite, Kraków 2020.

Czujesz i wiesz, że jesteś w procesie zmiany: cywilizacyjnej, zawodowej, osobistej? Chcesz poznać dawne opowieści z różnych kultur w nowych odsłonach? Odkryć historie ludzi, którzy są wirtuozami zmian? Znajdziesz je w książce Zacznij myśleć jak mnich, autor Jay Shetty, przekład Dominika Braithwaite, Kraków 2020.

Krótka recenzja poniżej:

Do lektury zachęcił mnie tytuł „Zacznij myśleć jak mnich”, podcast „On Purpose” – piszą, że pobrany 64 miliony razy oraz popularność autora (na początku lutego sprawdzałam, 28 212 643 użytkowników Facebooka podążało za Shetty). Zaciekawiona tym fenomenem, bo przecież temat kulturowo i poznawczo niełatwy, a okazał się atrakcyjny i pożyteczny dla anglojęzycznych wielbicieli, szczególnie na czas pandemii i transformacji cyfrowej. Według mnie książka podejmuje trzy kluczowe zagadnienia:

1) Shetty opisuje swoje doświadczenia doskonalenia wewnętrznego oraz zdaje nam relację z procesu konstruowania ścieżki zawodowej. Te zmagania uwiarygodnił fragmentami dziennika – zapisał w nim trudy i radości życia jako mnich. Zachęca nas do przemiany osobowości, nic nie narzuca, ale podsuwa kilka metod, które sprawiły, że odkrył swoją dharmę, ale o tym kilka słów później. Co takiego odmiennego od większości brytyjskich studentów zrobił Jay? Porzucił Cass Business School na rzecz tradycyjnego, religijnego przygotowania do wejścia w dorosłość. Tutaj w skrócie wyjaśniam, że autor był przez 3 lata brahmaćarinem, czyli tak naprawdę – uczniem, co nie jest jednoznaczne z mnichem i trochę wprowadza w błąd czytelnika z kręgu kultury zachodniej. Jay miał zamiar zostać mnichem, ale przeszedł przez pierwszy, ale bardzo wymagający etap nauki, pod czujnym  i bystrym okiem nauczyciela – recytował Wedy, trenował umysł, pomagał potrzebującym i hartował charakter.

2) Z mojej perspektywy, ta 444 stronicowa publikacja jest medytacją nad słowem „zatrzymaj się”, aby zmienić siebie, zawód i świat. Shetty nie zostawia nas z rzuconym hasłem, ale proponuje ćwiczenia medytacyjne i sposoby na pielęgnowanie postawy sprzyjającej zmianom i wyciszeniu. Okazuje się, że praca z oddechem jest tak samo ważna, jak rozmowy z doradcami czy coachami.

O co chodzi z  tym „zatrzymaniem się”? Z pewnością nie jest to tępy bezwład i nicnierobienie. Chodzi o pewne odwrócenie porządku – możesz być zapracowany, przemieszczać się, spotykać, robić wiele szumu i zarabiać mnóstwo kasy, ale Twój umysł jest jak beton. Zatrzymaj się, czyli bądź uważny, złap dystans i poznaj swoje emocje i myśli. Zobacz, kto naprawdę pracuje. Miej odwagę poznać swoje emocje i myśli. Oprócz tego ucz się, ucz o tym, jak porzucać i odrzucaj: niezdrowe przyzwyczajenia, błędne koncepcje „ja” i fałszywe przekonania.

3) Trzeci wątek Zacznij myśleć jak mnich, nie jest podjęty wprost, ale sformułuję go za pomocą pytania: jak czytać dzieła z różnych cywilizacji, epok i popularyzować wiedzę o tekstach z innych kultur?

Co wnosi do naszego życia próba myślenia jak mnich? Sprawia, że szukamy spokoju oraz przestrzeni na refleksję i kontemplację. Nie angażujemy się nadmiernie w bzdurne historie, a bardziej dążymy do tego, aby uspokoić myśli i chaos pochodzący ze świata mediów i kultu efektywności. Podejmujemy próbę myślenia według wartości i dążymy do wyeliminowania wszystkiego, co niechciane w życiu, a wdarło się w naszą codzienność niepostrzeżenie, bo zabrakło nam asertywności albo świadomości. Od mnichów możemy nauczyć docenianej na rynku pracy postawy proaktywnej oraz tego, jak trzymać na wodzy nadaktywną małpę w nas i wiele więcej.

Myślę, że najważniejszą wartością tej publikacji są przytoczone opowieści zwykłych ludzi (nie tylko mnichów, filozofów i mędrców), którzy postanowili zmienić się i czują z tego powodu satysfakcję. Uwagę przyciągają nie tylko dobrze już znane przypowieści (jak np. ta taoistyczna o uciekającym koniu i wieśniaku), ale także liczne przykłady z praktyki coachingowej Jay’a. Polecam opowieść o uznanej prawniczce, która postanowiła zmienić zawód oraz wszelkie opisy obaw  i lęków związanych z utratą pracy.

Obserwacje i przemyślenia autora sprawiły, że wyciągnęłam następujący wniosek (być może pochopny) – sporządzenie tradycyjnego CV może przeszkodzić w rozwoju. Kreujemy swój wizerunek w oparciu o osiągnięcia, chcemy zrobić najlepsze wrażenie, a głównym kryterium oceny są: atrakcyjność i wyniki. Później chcemy doścignąć to wyobrażenie o sobie, wykreowane na potrzeby pracodawcy, a okoliczności życia uniemożliwiają nam ciągłe podnoszenie poprzeczki. W efekcie przestajemy rozwijać się i pogłębiać wiedzę, a popadamy we frustrację albo pompujemy rozdmuchane ego (zdobywając kolejne certyfikaty bez namysłu) i próbujemy na oślep spełniać wygórowane oczekiwania. Być może to tylko ciąg dalszy nieprzemyślanej i zaburzonej relacji – rodzic-dziecko – czyli całożyciowe zdobywanie porządnego zawodu dla zaspokojenia ambicji i oczekiwań rodziców oraz rodziny, a później pracodawcy.

Jay przytacza wiele porywających i rozbudzających wyobraźnię metafor umysłu, ale szkoda,  że nie odwołuje  się do koncepcji Ja i terminów technicznych (choćby dwóch podstawowych) z hinduskiego kręgu kulturowego lub buddyjskich tekstów. Pomimo tych mankamentów warto zapoznać się z autorską interpretacją sanskryckiego terminu dharma. Tłumaczka Zacznij myśleć jak mnich za najbliższy polski odpowiednik wybrała słowo „powołanie”. Zachęcam też wykonać wedyjski test osobowości

Podcaster i vlogger skutecznie popularyzuje starożytne sposoby myślenia i style życia, ale nie jestem usatysfakcjonowana tymi działaniami i musiałabym napisać odrębną recenzję krytyczną. Pomimo tych niedociągnięć, autor ma odwagę na taką skalę opowiedzieć się za minimalizowaniem fałszywych potrzeb. Mam nadzieję, że wprowadzi to przynajmniej  pozytywnie zmiany np. w marketingu internetowym. Zamiast sprzętu AGD, pastylek uspokajających i biżuterii na pulpicie zobaczę jeszcze więcej poleceń usług rozwojowych i miejsc kontemplacji.

Cieszę się, że autor zestawił fragmenty tekstów: Kabira, mądrości rabinistycznych, mnichów buddyjskich, P. Tillicha i Ewagriusza z Pontu, ale zrobił to nieumiejętnie. Patrząc na sprawę realnie – czy polski czytelnik nie pogubi się? Co z tego wynika? Parafrazując słowa, które napisał kiedyś Gandhi: Uważam za niemożliwą walkę z ignorancją i bezmyślnością pieśnią Kabira. Otumanione miliony żądają innej poezji: najpierw porządnej edukacji (również tej międzykulturowej).

Podczas lektury drażniła mnie, co chwilę powtarzana formuła, że wszystkie doświadczenia mnichów można potwierdzić naukowo, a opisywane praktyki, wdrożone w codzienność przyniosą korzyści dla zdrowia. Powtórzyło się to nawet w rozdziale o wdzięczności. Kim stał się człowiek, żeby tak do niego pisać?

Jay Shetty podbił media popularyzowaniem mądrości (cokolwiek to znaczy), może podbije Twoje serce.

Dla osób gotowych na trud zmiany zawodowej i cywilizacyjnej zapowiadam, że rozwinięcie recenzji i autorski komentarz znajdziecie w kolejnym wpisie.

Opublikowane przez praca-i-kultura

Jestem doradcą kariery, oprócz przeprowadzania rozmów doradczych, uczę osoby poszukujące pracy i zmieniające zawód, jak znaleźć się w nowej roli zawodowej, sytuacji życiowej i nowym zespole, dzięki doskonaleniu inteligencji emocjonalnej oraz kompetencji międzykulturowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Filozofia przy sobocie

[…] filozofia (choć rzadko posługuję się filozofią sensu stricto) jest bardzo plastycznym źródłem metafor, które są zaklęte w słowach. Nie trzeba posługiwać się obrazem, dźwiękiem, ruchem, można poszukać skutecznie refleksji „dotykając” jedynie słowem właśnie. Po co ta metafora? Uruchamia drugą półkulę naszego mózgu. Wdraża drugi system Kahnemana zamiast nawykowego chodzenia na skróty w procesach dedukowania i łączenia faktów. Zainteresowanych zapraszam do grupy dyskusyjnej Filozofia przy sobocie na LinkedIn.

książki - prasa - zdjęcia - blog

"Książka to ściana. Chowam się za nią by nikt mnie nie widział i żebym ja także nikogo nie widziała" - Susan Sontag

Puls Lewantu

Twoje źródło wiedzy o Bliskim Wschodzie

utvhome.wordpress.com/

Witamy na portalu najlepszej telewizji studenckiej w Polsce!

WIZJA LOKALNA

kultura, literatura, film, sztuka, malarstwo, podróże, natura, psychologia, filozofia

Pomoc psychologiczna w UK

Polscy psycholodzy w Londynie i UK

Przybytek humanisty

Żadne położenie nie jest tak trudne, by przekreślało każdą możliwość szlachetnego działania.

wduch

Wlodzislaw Duch blog on cognitive science, mind, consciosuness, spirit and all that

PROkultura

Mariusz Wróbel o kulturalnym zarządzaniu

Wiecznie Niezadowolona Kacha

Kino, bez względu na to czy chce być bajką, czy ambicją jest przede wszystkim magią i według tego trzeba je oceniać - Zygmunt Kałużyński

Za Wielkim Murem: Chiny i Azja

Wiadomości i ciekawostki z Chin i nie tylko - polityka, kultura, społeczeństwo i język

Psychoterapia, coaching, szkolenia biznesowe

Gestalt, Psychoterapia Krótkoterminowa, indywidualna i dla par - Warszawa Śródmieście

Recenzjonistka

Recenzujemy książki

Agile Lives

Leszek Łukaszewski

Czwarte Miejsce

blog o książkach, ludziach, miejscach

BIBLIOTEKA COACHA

Wiem - Umiem - Potrafię

Zapisz.blog

Poetów, pisarzy, eseistów i publicystów zainteresowanych publikacją na naszych łamach zapraszamy do przesyłania propozycji tekstów na adres zapisz@zapisz.blog

Praca kultury - "Bractwo Karier" poradnictwo zawodowe-blog doradcy zawodowego dla zwinnych pracowników jutra

W tym blogu chcę upowszechniać wiedzę o poradnictwie kariery na tle zjawisk kulturowych i cywilizacyjnych. Będę podejmować i rozwijać te wątki i aspekty, na które w praktyce poradniczej brakuje czasu. Metaforyczna nazwa adresu strony internetowej „praca kultury” odnosi się do aktywności kultur-tego, co one „robią z nami”, jak wpływają na sposób, w jaki rozumiemy siebie i modele karier. Praca nad zmianą ścieżki zawodowej może zacząć się od uświadomienia sobie kulturowych nawyków, barier i wartości. Utrata pracy, zmiana stanowiska czy proces przekwalifikowania się są naszą wspólną sprawą, powinniśmy o tym więcej rozmawiać i pisać.

%d blogerów lubi to: